Etkinlikler // Matematik Bölümü // Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

[Matematik Topluluğu logosu]

Güz 2012 Öğrenci Seminerleri

 1. Konu
  Matematik Topluluğu Açılış ve Tanışma Toplantısı
  Konuşmacı
  -
  Zaman
  4 Ekim 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Toplantının amacı, aramıza yeni katılan arkadaşlara bölüm, okul ve topluluk hakkında bilgi vermek, önümüzdeki zaman çerçevesinde yapılması muhtemel etkinlikleri konuşmak ve bir dönemlik programı (kabaca da olsa) belirlemektir.
 2. Konu
  E-ras-mus
  Konuşmacı
  Aslı Gökçe Doğan
  Zaman
  11 Ekim 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Erasmus programını sınavını gidilen ülkeleri konuşacağız, öğrencilerin nasıl ve neye göre seçildiğini anlatacağız. Yurt dışında uzun süreli nasıl yaşanır, geçilen dersler nasıl ve neye göre saydırılır gibi konuları ele alacağız.
 3. Konu
  Platonik Cisimler
  Konuşmacı
  Mehmet Aziz Yirik (4. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  17 Ekim 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Platonik cisimler; yüzeyleri benzer düzgün çokgenlerden oluşan çok yüzlülerdir. Hepsi Platon doğmadan iki yüz yıl önce Pisagorcular tarafından tanımlanmış olsalar da, geometri uzmanı Öklid’in Platon’un adıyla anmasıyla bu adı almışlardır. Ünlü matematikçi Lewis Carroll'un deyimiyle; kışkırtıcı biçimde az sayıda olan bu cisimlerin, beş tane oluşunun ispatı ve matematiksel anlamda yansımalarının yanı sıra tarihe ve sanata da yansımaları bulunmaktadır.
 4. Konu
  Oyun Teorisi ve Josh Nash
  Konuşmacı
  Açelya Canbaz (4. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  1 Kasım 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Oyun teorisi,oyun teorisinin en bilindik örneklerinden mahkum açmazlığı ve bunun gibi uygulamalar ve bu teoriden faydalanan bilim alanları.Teorinin gelişiminde önemli rolü olan Akıl Oyunları filminde de hayat hikayesi anlatılan Josh Nash.
 5. Konu
  Golbach Sanısı
  Konuşmacı
  Harun Şatıroğlu (2. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  8 Kasım 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Christian Goldbach'ın hayatı ve sanının tarihsel gelişimi hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca Goldbach Sanısı'nın sonuca ulaşamayan çözüm denemelerinden bahsedeceğiz.
 6. Konu
  Sayı Sistemleri
  Konuşmacı
  Enes Yelek (2. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  15 Kasım 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Matematik tarihinde 'ilk' kullanılan objeler olduğunu zannedilen sayıları, tarih ve bazı kavimler eşliğinde inceleyeceğiz. Sayı sistemleri kaça ayrılır, kim nerede hangi sayı sistemlerini kullanmıştır, bu soruları cevaplayacağız.
 7. Konu
  Otomata ve Biçimsel Diller
  Konuşmacı
  Enis Kaya (3. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  22 Kasım 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Bilgisayar biliminde önemli bir yeri olan otomatayı, bu seminerde cebirsel olarak inceleyeceğiz. Yılların eskitemedeği bir soru olan kurt, koyun ve ot arasında geçen mücadele dolu oyunu, bu nesne sayesinde algoritmik olarak oynayacağız.
 8. Konu
  Agora (Film Gösterimi)
  Konuşmacı
  Zaman
  29 Kasım 2012 & 14.00 - 15.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia.
 9. Konu
  Eğri Büğrü Doğrular
  Konuşmacı
  Cemil Ulay (3. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  6 Aralık 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Doğru kavramını ele alacağız. Mesela her doğru her zaman doğru mudur? Doğru olmayan doğrular da var mıdır? Yanlış anlaşılmasın Geometrideki doğrudan bahsediyoruz. Bu seminerde öyle doğrular tanıyacağız ki ezber bozacaklar! Kısaca bu seminerde Matematik-Geometri-Felsefe üçgeninde doğrunun ne kadar doğru olduğunu ve ne olması gerektiğini tartışacağız.
 10. Konu
  p-sel sayılar
  Konuşmacı
  Dilek Arslan (4. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  13 Aralık 2012 & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  p-sel sayılar rasyonel sayıların p-sel norma tamlaştırılmasıyla elde edilirler. P-sel sayılar ℚp ile gösterilirler. p-sel norm özel bir norm olup aynı zamanda Non-Archimedean normdur. Bu norma göre çizilen bütün üçgenler ikizkenardır ve uzun olan kenarlar birbirlerine eşittir. Hensel Lemma sayesinde ℚp de hangi denklemin çözümünün olup olmadığını ve bu denklemin çözümünü veren p-sel sayıyı daha az aritmetik işlemle bulabiliriz.
 11. Konu
  Escher'in Tabloları
  Konuşmacı
  Eda Kırımlı (2. sınıf öğrencisi)
  Zaman
  20 Aralık & 14.00 - 14.50
  Yer
  D-1 Dersliği
  Özet
  Sanat ve Matematik sentezinin görsel alandaki en büyük temsilcilerinden biri olan Escher; eserlerinde yarattığı olanaksız nesneler, uzaysal yanılsama, tekrarlanan geometrik şekiller ile simetri, boyut, perspektif, paradoks gibi matematiksel konuları resim ve grafiklere aktarmıştır. Topoloji'ye merak sararak Mobius Şeridi'ni eserlerinde sık kullanmıştır ve bazı eserlerinin de Gödel'in Eksiklik Teoremini en iyi şekilde ifade ettiği düşünülür. Ana temaları düzlemin düzenli bölünmesi, metamorfoz(dönüşüm), imkansız yapılar olarak adlandırılır. En tanınmış yapıtları; Drawing Hands, Relativity, Sky and Water, Escending and Descending, Waterfall, Day and Night, Beldevere, Art Galery…

Son değişiklik: Thursday, 07 February 2013, 15:00:39 EET